Hasta Bakıcının Bilmesi Gerekenler

Yatan Hasta Bakıcısının Bilmesi Gerekenler

Yaşlı Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Evde yaşlı bakımı oldukça zor ve karmaşık bir hizmettir.

Sabır ve şefkat duygularının gelişmiş olmasıyla birlikte bakım ile ilgili bilgi donanımına da sahip olmak gerekiyor.

Hasta Temizliği, Hasta Vücut Bakımı, Hasta Temizleme

Hasta bakımı bir sanat, aynı zamanda bir bilimdir. Hasta ba­kımında pratik bilgiler ve yapılacak işler ancak eğitim yoluyla öğrenilebilir. Eğitimle öğrenilmesi çok güç olan anlayış ve du­yarlık kişinin kendisine özgü yeteneklerdir ve böyle kişiler çok iyi bakıcı olabilirler. Bu yeteneklerden yoksun kişiler de gerek­li çabayı gösterdikleri takdirde başarılı olabilirler. Hastanın rahatını sağlamak ve doktoru hoşnut etmek bir bakıcının ama­cı olmalıdır. Çünkü, iyi bakılmayan hastalarda bakımsızlıktan doğabilecek ikincil hastalıklar ortaya çıkabilir.

Ana başlıklar altında sıralayacak olursak;

Yaşlılıkta ortaya çıkan sağlık sorunlarının çözümünde koruyucu, iyileştirici ve rehabilite edici sağlık hizmetlerinin bir arada düşünülmesi gereklidir. Bu dönemdeki sağlık sorunları çoğunlukla kronik hastalıklar olduğundan bu sağlık sorunlarının korunmasında erken tanı çalışmaları ağırlıklı olacaktır. Risk gruplarına yönelik çeşitli hastalık taramaları ve hasta olanların tedavisi yoluna gidilmelidir.Yaşlılara evde bakım hizmetleri ile sürekli sağlık hizmeti desteği sağlanması gerekir. Yaşlılar genellikle birden fazla ilaç kullanan kişilerdir. Kullanılan ilaçların da birbirleri ile etkileşimi söz konusu olabilir. Yaşlıların % 85′i sürekli ilaç kullanmaktadır ve düzenli ilaç kullanımını sağlamak da sorun olmaktadır. Yaşlılara koruyucu bakım hizmeti verilmesi ile ciddi sorunları; oluşmadan önlemek mümkün olacaktır.

Yaşlılar için sık ve düzenli sağlık kontrolleri yapılması gerekmektedir.

  • Yatan hasta bakıcısı tercih ederken daha önce bu işi yapıp yapmadığı veya bu konu hakkında eğitim alıp almadığını öğrenmelisiniz.
  • Hastaya nasıl davranması gerektiği hakkında bilgi sahibi olması gerekiyor. Hastaya nasıl davranası gerektiği bilmesi gerekiyor.
  • Her türlü ihtiyacını gidererek ona masaj ve egzersizler yaptırması da büyük bir avantaj olacaktır.
  • Hastaya şefkat ile incitmeden bakabilmesi gerekiyor ve hiçbir zaman ona kötü davranarak kötü hissettirmemeli.
  • Sabırlı ve sinirlerine hakim olmayı başaran birisi olması da hasta için oldukça yararlı olacaktır. Zaten hastalar kendi ihtiyaçlarını gideremedikleri için kendilerini kötü hissederler. Bu yüzden ona hiçbir zaman sıkıntı olmadığını belirtmek gerekiyor.
  • Diğer bir yandan bilinci kapalı olan hastaların bakımı daha zordur. Bunu için eğitimli kişiler daha da önemli olacaktır.

Post Your Comment Here

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla