Çocuklarda Hasta Psikoloji

Çocukların Hastalık Psikoloji

Çocuğunuz hastalanıp hastanede yatması gereken durumlar söz konusu olduğunda psikolojik olarak çöküntü yaşayabilir.

Hastanede kalmanın verdiği korku ve anneden ayrı kalma korkusu ile zor durumlar yaşayabilir. Ona her zaman yanında olduğunuzu ve bir yere giderken izin istemeniz ona güven verecek ve korkularına hakim olmasına yardımcı olacaktır.

Çocuklara verilecek psikolojik destek, mutlaka aile veya yakınları da içeren geniş kapsamlı bir destek süreci olmalıdır. Aile bu süreçte bilgilendirilir ve konu ile ilgili aydınlatılır. Uzman, ailenin ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurarak yakınların hasta ile daha etkili ve kaliteli iletişim kurabilmeleri için onlara çeşitli beceriler kazandırılma konusunda devreye girebilir. Ayrıca durumla ilgili duygularını açıkça ifade etmeleri, paylaşımda bulunmaları, korku ve kaygılarını dile getirmeleri sağlanır.

Çocuk, normal hayatında hastahaneye yatırmak, iğne yaptırmak ve ameliyat ettirmekle korkutulmuşsa, ihtiyaç meydana geldiğinde, hastahaneye yatırılan ve önceden kulağı dolu olan çocuk, anne ve baba desteğinden de yoksun kalırsa, bu işi bir ceza gibi görür. Hastahaneyi iyileşme yeri gibi değil, bir ceza yeri olarak tanımlar. Kendini acımasız insanların eline terkedilmiş kabul eder. Bu düşünce gerçek olmamasına rağmen çoğu kez şartlar çocuğun böyle düşünmesini gerektirir. Çünkü hastahane ortamı, ev ortamı gibi özgür değil kısıtlayıcıdır. Dolayısıyla çocukları bazı bunalımlara ve ruhsal tepkilere yöneltir.

Çocukların kanı deli akmasından dolayı normal hayatlarında gezdikleri oyun oynadıkları için hastane onlara sıkıcı gelebilir. İğneler ve ilaçlar onun korkma sebebi olur.  Tabii ki her çocuk sağlık probleminin yanında konuşulmasından aynı şekilde etkilenmeyebilir. Fakat çok kaygılı ve duygusal olan çocuklar hastalıklarının semptomlarını psikolojik olarak arttırabiliyor veya iyileşseler de hala kendilerini hasta gibi hissedebiliyorlar. Yani psikolojik olarak hastalığı devam ettirebiliyorlar. Bu çocuklarda çok sık yaşanan bir durum. Özellikle duygusal çocuklar genellikle anne babalarının ilgisine sahip olmak için hastalığı kullanırlar. Daha fazla ilgi görmek için iyileşmiş olasalar da hasta gibi hissederler. Herhangi bir fizyolojik neden yokken bile baş ağrısı, karın ağrısı çekmek yine psikolojik nedenli olabiliyor. Bu nedenle özellikle ciddi sağlık problemlerinde doktorların aileyi bilgilendirirken çocuğu odaya almaması,  görüşmeyi çocuktan ayrı gerçekleştirmesi psikolojik olarak daha doğru olacaktır.

Çocuk psikolojik bir sorun yaşadığı zamanlarda yatan çocuk psikoloji bozukluğu sorunu için psikiyatri desteği alabilir.

Çocuklarla nasıl iletişime geçileceğini, ne yapılması gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Post Your Comment Here

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla