Dışkı Kaçırmanın İnkontinansın Tedavisi

Problemin Düzeltilmesi İçin Ne Yapılabilir?

diski_kacirmanin_inkontinans_tedavisi

Dikkatlice anlatılmış bir hastalık öyküsü, doktorunuz tarafından yapılan fizik muayene ve anal (makat ile ilgili) testlerden sonra tedavi planlaması yapılabilir.
Neden olan (altta yatan) hastalık tedavi edilir.
Diaresi (ishali) olanlarda dışkının katı ve şekilli hale gelmesi diyet ve ilaçlarla sağlanabilir. Böylece bağırsak geçiş zamanı uzar ve dışkılama kontrollü hale gelir. Laktoz intoleransı (tahammülsüzlüğü) olanlarda süt ve süt ürünleri kısıtlanmalıdır. Aşırı kahve, alkol ve bazı meyve sularının içilmesi bağırsak geçiş zamanını kısaltarak inkontinansa neden olabilir.
Hafif problemlerde diyette yapılacak düzenlemeler yararlı olabilir. Kuru erik, keçiboynuzu, incir, meyan kökü doğal laksatiflerdir (dışkı yumuşatıcılarıdır). Fasulye, brokoli (bir cins karnabahar), karnabahar, lahana, yeşil yapraklı sebzeler, brüksel lahanası, baharatlı yemekler ishale neden olabilir. Bu gıdaları tüketirken dikkatli olmak gerekir. Sınırlı olan dışkı kontrolü, dışkının yumuşaması ile bozulabilir ve kontrol kaybolabilir.
Dışkının şekilli hale gelmesi ve içindeki su miktarının azaltılması yüksek lifli gıda ile sağlanabilir. Kalsiyum içeren gıdalar bağırsak geçiş süresinin uzamasını ve dışkı kontrolünün biraz düzelmesini sağlar. (Süt ürünleri dışında kalsiyum içeren portakal suyu, somon ve sardalye balığı; buna ek olarak muz, pilav, makarna, yoğurt bu amaçla tüketilebilir. Düzenli dışkılama alışkanlığı ile günün geri kalan bölümünde kaçak problemi önlenebilir.

Yardımcı olabilecek öneriler;
• Gıda listesi tutun. Bir günlüğe not alarak sizi rahatsız eden gıdalar tespit edin ve onlardan uzak durun.
• Öğünlerinizi azar azar ve sık sık yiyin.
• Yüksek lifli gıdalarla beslenin.

Medikal Tedavi
Yumuşak ve sulu dışkının daha katı hale gelmesi için kabızlık yapıcı ilaçlar denenebilir.
Safra asitlerinin emilimi, ince bağırsağın son bölümü olan ileumda olur. Ameliyat ile ileumun tamamının ya da bir kısmının çıkarılması sonucu, bazı hastalarda ishal gelişebilir. Aşırı miktarda safra asidi, kalın bağırsağı zedeleyerek ishale neden olabilir. Bazen safra kesesi alınan hastalarda da bu tip sorunlar olabilir. Bu vakalarda kolestiramin isimli ilaç kullanılabilir.
Evden çıkmadan yapılacak bir lavman ile rektum boşaltılabilir, böylece kaçak sorunu belli bir süre ertelenebilir.
• Pelvik Taban Egzersizleri (Kegels) : Pelvik taban kas egzersizleri, pelvis (leğen kemiği) ve anorektal bölgeyi [kalın bağırsağın son bölümü ve olan anüsü (makatı)] çevreleyen kasların fonksiyonunu (işlevini) güçlendirmek, bu kasları daha iyi ve etkili kullanmak ve dışkılama işlevinin kontrolünü sağlamak amacıyla için uygulanan bir yöntemdir. Bu egzersizler sayesinde bağırsak hareketlerini kontrol etmeniz daha da koylaşacaktır.
• Biofeedback : Bazı hastalarda biofeedback tedavisi (geri bildirim tedavisi), hastalara dışkının hissedilmesine yardımcı olmada ve anal bölge kaslarının güçlendirilmesinde faydalı olmaktadır. Özel aletlerle hastaya hangi kasları kasması, hangilerini gevşetmesi gerektiği egzersizlerle öğretilir. Bu tedavide bir bilgisayar ve görüntülü sistem aracılığı ile seanslar halinde egzersizler yapılır. Bu işlemler sırasında kasların elektriksel aktiviteleri de kayıt edilir.
• Makattan Lavman Yapılması (Trans Anal İrrigasyon) : Hastalar düzenli olarak özel bir sistem ile bağırsaklarının içini temizleyebilir ve böylece gün içinde rahat ederler.

Ameliyat Yöntemleri – Cerrahi Tedavi
Diyet ve ilaç tedavisine yanıt vermeyen durumlarda altta yatan problemin düzeltilmesi için cerrahi tedavi düşünülebilmektedir.
Ameliyat ile tedavide uygulanabilecek yöntemler şunlardır;
• Sfinkteroplasti : Anüsü (makatı) kontrol eden kaslarda yırtık oluştu ise bu kaslar tekrar birbirine dikilerek sağlamlaştırılabilir. Kısaca, makat etrafında yer alanıp ve travma sonucu bütünlüğü kaybolan kasların birbirine dikilmesi işlemidir.
• Kas Transpozisyonu : Makat etrafındaki kaslarda büyük ölçüde tahribat oldu ise bu durumda başka bir bölgeden kas dokusu kaydırılarak makatın kontrolü tekrar sağlanmaya çalışılır. Kısaca, makat etrafına bacak veya vücudun başka yerlerinden kas getirilerek dikilmesi işlemidir.
• Sentetik Destek Maddesi İnjeksiyonu : Makatı çevreleyen kasların anal kanalı (dışkı kanalı – makat kanalı) tam kapatamaması durumunda destek olarak sentetik maddelerin enjeksiyon yöntemi ile makatı çevreleyen kasların arasına verilmesi işlemidir.
• Sakral Stimulasyon : Bu bölgedeki kaslara giden sinirlerin özel bir alet yardımı ile uyarılarak kasların eski fonksiyonlarına (işlevlerine) dönmesi sağlanabilir.
• Kolostomi (Karından Torbaya Dışkılama) : Bu ameliyat en son seçenek olarak yapılmaktadır. Tamamen dışkı kontrolünü kaybeden bireylerde kalın bağırsağın bir ameliyat ile karın ön duvarına ağızlaştırılması yani bağırsağın karna yapıştırılan torbaya bağlanması işlemi uygulanabilir.

Post Your Comment Here

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla