Engellilerde Hasta Bezi Tercihi

Engellinin Hasta Bezi Tercihi 

Ülkemizde birçok firmanın birden fazla çeşitte ürünü bulunmaktadır. Bu ürünleri tercih yaparken hastanızın ne derece hasta olduğunu iyi bilmeniz gerekir. Yatalak mı, yürüyor mu veya sadece küçük kaçırmalar mı yapıyor. Her soruna kolaylıkla uyum sağlayan engelli hasta bezleri sizler için her geçen gün geliştirilerek kolaylık sağlıyor. Genel olarak hasta bezleri hasta altına yaptığı zaman dış kısmında renk değişimi olması ile temizlemeniz gerektiğini işaret ediyor bu bulunan sistem sayesinde hastanızın altı hem temiz hem de kuru oluyor.  Hasta bezi kullanımını zorunlu olarak bazı nedenlere bağlamak gerekmektedir. Hasta bezi kullanımını bazı evreler söz konusudur. Bunların en başında üriner kontrol sisteminde bulunan sfinkter olarak isimlendirilen dairesel bir kasın zarar görmesi sonucu oluşur

Yandan yırtılma özelliğine sahip olan bu bezler kullandıktan sonra atılabilir. Hastayı kaldırmanıza bile gerek kalmadan değiştirme fırsatlarına sahip olabilirsiniz. Hasta alt bezleri tercihi yaparken doktorunuza da danışarak tavsiye alabilirsiniz. Hatta rapor alarak eczanelerden ve medikal ürünleri satan yerlerden bezlerinizi temin edebilirsiniz.

Engellilerin Yasal Hakları ; Engelli hakları konusundaki talepleri yasal dayanaklarını Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesinden. Anayasa ve 5378 Sayılı Engelliler Yasasında yer alır. Bu doğrultuda tıbbi malzeme alımları gibi bir çok haklarıda mevcut durumdadır. Kısaca tıbbi malzeme alımına yönelik haklarından bahsetmek gerekirse,

Hanede kişi başına düşen miktar asgari ücretin üçte birinden az olanlar bağlı oldukları il/ilçe SYDV  ye (Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfı) başvurarak almış oldukları tıbbi malzemelerin SGK ödemesi dışında kalan miktarı talep edebilirler.Burada Vakıf Değerlendirme Kurulunun kararınca kişiye ödeme yapılıp yapılmayacağı belirlenir.

Hasta Alt Bezi
2 yaşını dolduran engelli çocuklar için 2 yıllık olmak üzere,tek doktor imzalı raporla aylık 120 adet bez ödeneği alınmaktadır.

Tekerlekli Sandalye (Manuel ve Akülü Tekerlekli Sandalye)
Beş yılda bir kez olmak üzere ilgili birimlerce verilen malzeme raporu ile reçete edilmesi şartı ile SGK tarafından belirlenen miktarda ödeme yapılarak temin edilir.

Ortez, Protez, İşitme Cihazı, Sonda Alımı
İlgili birimlerce raporlanan ve reçetesi yazılan malzemeler SGK tarafından belirlenen miktarda ödeme yapılarak temin edilir.

 

Post Your Comment Here

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla