Hasta Bakıcısı Tercihi

Yatan Hasta Bakıcısı Nasıl Tercih Edilmelidir

 

Hasta bakıcısı tercihinizi yaparken genel olarak dikkat etmeniz gerekebilir. Bazen tek başımıza bir şeylerin üstesinden gelmemiz mümkün olmuyor. Bir de size muhtaç bir hastanız varsa. Yatalak hasta bakmak oldukça zor bir iştir bu yüzden bilinçli bir insan tercih etmenizde fayda olacaktır. Çünkü yatan hasta zaten en hassas dönemlerini yaşıyor ve birine bağımlı olarak hayatını sürdürüyor. Bir insanın bir anda her işini kendi yaparken, başkalarının yardımına muhtaç olması psikolojik olarak bir çöküntü yaşamasına sebep oluyor.

Bu hastalar genel olarak gündelik yaşantılarında kendi işlevlerini kendileri gerçekleştiremediği için büyük bir üzüntü yaşayacaktır. Yatan hasta bakıcısı bulmak zor olduğu kadar, bilinçli bir bakıcıyı bulmak da bir o kadar zor oluyor.

Hastaların psikolojisini anlamak ve onlar ile düzgün iletişime geçmek zor bir durum. Her an en küçük olumsuz bir hareket ve konuşmada ümitsizliğe kapılabilirler. Bu gibi durumları ve ince ayrıntılarını bilen bir bakıcıya sahip olmak sizi hastayı daha iyi hissettirecektir. Yatan bir hasta neredeyse her şeye muhtaç olarak yaşam sürdürüyor.

Bu yüzden hastaya bakan kişi her şeyini üstlenebilmeli ve yedirmeli, içirmeli, tuvalet ihtiyaçlarını gidermesi için yardımcı olmalı. En önemlisi de onunla doğru bir iletişim kurmalı. Ona kendini iyi hissettirmeli.

Hemşire ya da hasta bakıcılar, öğrenim yapmış ve bu konular­da sınav vermiş kişilerdir. Doktorlar gibi hemşireler ya da has­ta bakıcılar da meslek sırrını saklamak zorundadırlar. Meslek edinilmiş bakıcılık, yüksek ahlak, ruhsal, vücutsal dikkat ve özen gerektirir. Hemşire ya da hasta bakıcılar, aile bireylerin­den ayrımlı olarak, kendilerine tamamen yabancı olan hasta­lara ölçüsüz şefkat göstermeli ve hastaları için fedakâr olma­lıdırlar. Bıkmadan, yorulmadan hastalara bakmak, onların is­teklerini, dileklerini yerine getirmek ve onlara her yönden yar­dımcı olmak, onları rahatlatmak yükümlüğündedirler. Hasta­ların güvenini kazanarak onların en güç dönemlerinde sakinle­şip rahatlamalarını sağlayabilmelidirler.
Bakım, önlemlerin zamanında alınması, doktorun istek­lerinin kusursuz ve eksiksiz yerine getirilmesi, hastaların dü­zenli kontrolları hemşire ya da hasta bakıcıların görevleri ara­sındadır. Hastaların bu konularda çok daha titiz olabilecekle­rini göz önüne alarak, hemşire ya da hasta bakıcıların giyim ve kuşamlarına, temizliklerine önem vermeleri gereklidir. Başla­dıkları işi ara vermeden bitirmeleri, sakin olmaları ve yüksek sesle konuşmamaları aranan niteliklerdendir.
Bakım, hastayı rahatsız etmemelidir. Özellikle, yaşlı has­taların bakımında, onlara acı vermekten kaçınmalı ve onları rahat ettirmek için özel bir çaba harcanmalıdır. Her şeyden önce hastanın morali yüksek tutulmalı ve hastanın verdiği ya­şam çabasında ona yardımcı olunmalıdır.
Hemşire ya da hasta bakıcıların çoğunluğu hastane ve res­mi kuruluşlarda görevlidir; ama özel olarak çalışanlar da bu­lunabilmektedir.

Post Your Comment Here

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla