Hasta Bezinin Tarihsel Gelişimi

hastabezi_4
Hasta Bezinin Tarihsel Gelişimi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hasta Bezinin Tarihsel Gelişimi

Hasta bezi, eskiye göre daha kaliteli hale getirilerek hem hasta yakınlarına hem de hastaya rahatlık sağlıyor. Eskiden imkanların olmaması sebebi ile hastalıklarda kaçırmalar ve temizlik işlemleri yakınları için oldukça zor bir dönem oluyordu. Hasta içinde zorluk olan bu dönemde hastanın temiz olması için sık sık üst değiştirilmesi gerekiyordu. İlerleyen zamanlarda ilk olarak yatağa serilen bezlerin icat edilmesi ile biraz daha yük hafiflemişti. Yatak bezi hastaların altına seriliyor ve burada hiç değilse yatağın batması engelleniyordu. Fakat emme sorunu tam olarak çözülememişti. Emme sorunu giderek araştırılmaya başladı ve ortadan kaldırıldığı dönemlerde yatak alezi yerini bezlere bırakmaya başladı.

Hasta bezleri en kaliteli olmasa da hastalarda rahatlık sağlıyordu. Hastaların altına bağlanan bezler sık sık kontrol edilerek ıslandığı zaman değiştiriliyordu. Belirli firmalar tarafından araştırmaların devam etmesi üzerine hayatı daha kolaylaştırmak amaçlanıyordu. Firmaların yaptığı araştırmalarda her geçen gün yenilikler ortaya konuluyor ve hastalara rahat yaşama sunuluyor. Hasta bezinin tarihsel gelişimi için baktığımızda en rahat dönemi yaşıyoruz. Eskiden hastalar bile bu kadar rahat imkanlara sahip değildi. Altlarına kaçıranlar için dışarı çıkmak büyük bir sorun oluyordu. Koku sorunu ortamı değişik bir hava yaratıyor ve hastanın rahatsızlık duymasına sebep oluyordu. Şimdilerde birden fazla hasta alt bezi sunularak insanlara seçim hakkı da veriliyor. Hiçbir şekilde sızıntı ve koku yapma problemi olmadan yataklarında rahat yatan hastalar için daha da bu ürünler geliştirilmeye çalışılıyor.

Hasta Bezinin Tarihsel Gelişimi Ve Getirdiği İmkanlar

Hasta bezi, farklı birçok sebeplerden dolayı kullanılabiliyor. Hastaların rahat hareket etmesini ve biri yanında rahat oturmasını sağlayan bu fırsatlar sayesinde insanlar hastalardan çekinmiyor. Hasta bakıcıları da bu sayede hastalarına daha rahat bakıyor. Hasta bakımını daha rahat yapan bu bezler hastaların pişik problemini de ortadan kaldırıyor. Alt bezleri sayesinde hiçbir pişik problemi ile karşılaşılmadan ciltleri hassas olan hastalara rahat olma imkanı sunuyor.

Hastalar yataklarında yattığı yerde özellikle engelli olan hastalar için altları ıslandığında bile belirten bir renk değiştirme sistemi kullanılarak, ıslaklık bildiriliyor. Yanlardan bantlanma esnasında yanlış bantlama yapılırsa dahi tekrar yapıştırma fırsatları bulunuyor. Diğer bir büyük gelişim ise külot bezleri oluyor. Külot şeklinde giyilebilen bu bezlerde hiçbir pırtma, kaçırma olasılığı bulunmuyor. Değişik hastalar içinde seçenek olarak kullanılıyor. Artık yatalar batmadan rahata ve temiz şekilde hastalar bakılabiliyor.

Hastaların ciltleri normal insana göre daha hassas olur. Bu hastalar için altı kuru olması ve hijyen olması bir o kadar önemlidir. Hasta bezleri yenilikleri sayesinde bu problem de ortadan kalkmış oluyor.

En büyük gelişimlerden birisi de hasta bezleri, doktor raporu sayesinde ücretsiz veya yarı ücretli olarak devlet tarafından karşılanıyor. Hasta olanlar için verilen rapor ile eczane ve medikal ürünleri satılan yerlerde satışa sunuluyor.

Hasta Bezinin Tarihsel Gelişiminde Yapılanlar

  • Hasta olan insanların beden ölçülerine uygun olarak tasarlanarak bedenini sarıyor. Bu sayede kaçma ve sızma problemi olmuyor.
  • Altları ıslandığında ıslaklık belirtisi için renk değişimi oluşuyor ve bu sayede hiçbir pişik problemi ortada kalmıyor.
  • Sadece bantlı değil daha birçok seçenek sunuyor ve bunlardan seçme hakkınız bulunuyor.
  • Tekstil yüzeyli veya pamuklu ürünler kullanılarak cilt hassasiyetine önem veriliyor.
  • Hasta bezleri gece ve gündüz seçenekleri sunarak koruma kalitesini üst seviyede tutuyor.
  • Hiçbir şekilde sızdırma problemi olmadan rahat ve konforlu bir yaşama devam etmeyi sağlıyor. Böylece hastalara ve yakınlarına kolaylık sağlıyor.

Post Your Comment Here

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla