Yatan Hasta Temel Bakımı

Yatağa Bağımlı Hastanın Temel Bakımı

İhtiyaçlar Nelerdir?

Sağlıklı olmak, gezip dolaşabilmek, kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmek tüm bireylerin vazgeçilmez isteğidir. Bireyin tüm gereksinimlerini kendi kendine karşılıya bilmesi, yaşamını kendi istemleri doğrultusunda sürdüre bilmesi ve yaşam kalitesini yükselte bilmesi için öncelikle bireyin sağlığının korunması ve devam ettirilmesi gerekmektedir. Ancak birey pek çok sebeple, yaşamının her hangi bir döneminde hastalanabilir, sakatlanabilir veya yaşamını yatağa bağımlı bir biçimde sürdürmek zorunda kalabilir.

Yaşamının her hangi bir döneminde sağlık bütünlüğünü kaybederek, biyo-psiko-sosyal açıdan yatağa bağımlı hale gelen hasta bireye bakım verecek hemşirelere önemli görevler düşmektedir.

Yatağa bağımlı insanlar kendi ihtiyaçlarını gideremez durumda olabilir. Bunların ihtiyaçlarını adeta bir bebek gibi ona bakan kişi gerçekleştirmelidir. Gün içinde kendi başına ihtiyaçlarını gidermeyen hastalar kendilerini de iyi hissettirmez ilk temel onu mutlu etmek.

Beslenme düzenli ve aynı saatlerde yapılmalıdır. Hasta, hiçbir zaman yemek için zorlanmamalıdır. İştahsızlık, öğürtü ve bazı yiyeceklere gösterilen tepki anlayışla karşılanmalıdır.

Yemek hastanın iştahını açacak şekilde hazırlanmalıdır. Bakıcı, giysisine ve ellerinin temizliğine özellikle özen göster­melidir. Yiyecek ve içeceklerin gerektiğinden fazla soğuk ol­mamasına ve taşınırken tabağa dökülmemesine dikkat etme­lidir; çünkü önemsiz gibi görünen en ufak şey bile hastanın iştahını kaçırmaya yeterlidir.

Yemekten önce hastanın elleri yıkanmalı ve hasta rahat­ça yiyebilecek şekilde oturtulmalıdır. Hasta yemek yerken çev­resinde onun iştahını kaçıracak şeyler bulunmamalıdır (sürgü, kanlı bez ya da çamaşır gibi). Hastanın kullanacağı peçetenin de temiz olmasına dikkat etmelidir.Yiyecekler sırayla verilmeli ve ne sıcak ne de soğuk olma­lıdır. Hastaların çoğunluğu kendi kendilerine yiyecek durum­dadırlar. Ağır hastalara, ya da oturamayacak, kendi kendine yiyemeyecek durumdaki hastalara bakıcının yedirmesi gerekir. Yedirme sırasında hastaya çiğneyecek ve yutacak zaman bı­rakmalı, acele etmemelidir.


Yatağa bağımlı hasta ihtiyaçları içinde şunlar yer alıyor;

  • Hastalar birilerine muhtaç oldukları için kendini iyi hissetmezler. İlk olarak ona moral verek önemli bir yer tutuyor.
  • Banyo yapması gerektiği zaman ona düzenli olarak banyo yaptırmak iyi gelecektir. Hem temiz bir hasta olacak hem de kendini daha iyi hissedecektir.
  • Saçlarını tarama gerektiğinde toplama, giyindirmek ve yemek yedirmek onun acıktığı zamanı o istemeden hissetmek gerekir.
  • Tuvalet ihtiyacını karşılaması için yardımcı olmak. Gerektiğinde hasta bezlerine ve ihtiyaçlarına başvurmak gerekir.
  • Yatan hasta bakımı sabır isteyen bir iştir. Bu yüzden karşınızdakine hiçbir zaman kötü, hakaret ederek ve onun üzüleceği mahcup düşeceği şekilde davranmayın.
  • İletişimi iyi kurabilmek ve faaliyetlerini onun yerine giderebilme gerekecektir.
  • Haftalık bakımlarını ve günlük bakımlarını düzenli olarak yerine getirmek.

Tüm komplikasyonlar göz önünde bulundurulmalı hastaya verilecek bakım planlanırken; önce veri toplanmalı, hemşirelik tanısı konmalı, bakım planlanmalı, uygulanmalı ve değerlendirilmelidir.

Yatağa bağımlı hastaya bakım planları uygulanırken, hasta ailesinin de bu planlarda yer alması gerektiği göz ardı edilmemelidir. En önemli hasta haklarından biri sayılabilecek olan “mahremiyetin korunması” hakkına da saygı gösterilmelidir.

Yaşlı hastaların bakımlarını gerçekleştirirken gerekli özveri ve sabrın gösterilmesi gerekir. İnsanların doğal olarak sıkılıp bunaldığı zamanlar da birden sesine yükseltmeye başlayacakken kendilerini kontrol altına almaları karşılarındaki hasta ve yaşlı kişilerin ilgiyle muhtaç oldukları unutulmamalıdır.

 

Post Your Comment Here

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla