Yatan Hasta Yatak Koruyucular

Yatak koruyucu Bez Seçimi

Dikkat Edilecek Hususlar

Genel olarak standart iki ölçüye sahip bir yapıya sahiptir. Bu ölçüler 60×90 veya 90×180 olarak mevcut bulunmaktadır. Bu iki bez arasında seçim yaparken kullanacak kişiye göre hareket etmeniz doğru olacaktır. Küçük bir kişi için alıyorsanız 60×90 ölçüleri yeterli olacaktır. büyük bir insan için alıyorsanız ve çok hareket eden bir insan ise 90×180 ölçülerinde tercih yapmanız doğru olacaktır.

Diğer bir konu ise adeti olarak bilinmektedir. İstediğiniz adet sayısına göre alma fırsatlarına sahipsiniz. En az adet sayısı genel olarak 10 olarak piyasada yer alıyor.

Sizde hastanıza tertemiz bakmak ve ona kendini iyi hissettirmek istiyorsanız yatak koruyucu bez tercih ederek bakımını daha kolay yapabileceksiniz. Yatağa gönül rahatlığı ile serin ve kullandıktan sonra çöpe atın yenisini kullanın. Yatak battı derdi olmadan, temizliği kafaya takmadan sizde tek kullanımlık alezler sayesinde hem kendiniz hem de hastanızı rahat ettireceksiniz. Eczanelerde ve tüm medikallerden temin etme fırsatları ile size sunulan bu fırsattan yararlanabilirsiniz. Birden fazla markanın  yatak örtüleri mevcut bulunuyor.

Doğru tercih edilmeyen yatak koruyucular, hastada Bası yarası gelişme riski artırdığı bilinmektedir. Yatağa bağımlı hastalarda sık görülen bası yaralarının önlenmesinde en büyük sorumluluk, hastaya bakıcıları ve hemşirelerine düşmektedir. Bası yaralarına yol açabilecek etiyolojik faktörlerin dikkatle değerlendirilmesi ve bunun sonucunda girişimlerin planlanması son derece önemlidir

Yatağa bağlı olan hastalarda Bası yarası gelişme riski yüksek olan tüm hastalar aşağıdaki önlemler uygulanarak takip edilmekte ve istatistikleri tutulmaktadır. Bu önlemler; havalı yatak/viscoelastik yatak kullanımı, terletici plastik örtü ve koruyucuları kullanmaktan kaçınmak, hastaya her gün ve gerektiğinde yatak banyosu verilmesi, derinin kuru tutulması, idrar ve defekasyon ile ıslandığında hemen temizlenmesi,deri koruyucu krem ve losyon kullanımı, hastanın iki saatte bir pozisyonunu değiştirmek ve her değişimde cildi kontrol etmek, yatak çarşaflarının temiz, kuru ve kırışıksız olmasını sağlamak, hastanın baş pozisyonunu otuz derecede fazla kaldırmamak, her gün hijyen bakımını sağlamak, kemik uçlarına basınç ve masaj uygulamamak/yastık-yumuşak bir materyal ile desteklemek, hastanın albumin düzeylerini takip ederek yeterli sıvı alımı ve beslenmesini sağlamak, hastane enfeksiyonlarını kontrol altında tutmak, hasta ve ailesine eğitim vermektir.

Post Your Comment Here

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla