Yatalak Hastanın Altı Nasıl Değiştirilir?

Yatalak Hastanın Altı Nasıl Değiştirilir?

Hasta altını değiştirmek amacıyla ilk olarak altındaki bezi almamız gerekecektir. Bu işlevi hastayı yan yatırarak bir yanını katlayabilirsiniz. Sonra diğer yana yatırarak diğer kısmından çekeceksiniz. Bu işlevi yaparken birinden yardım alabilirsiniz. Yetişkin alt bezi yenisini bel kısmına kadar getirerek bir yandan altına yerleştirin yine diğer yana yatırarak işlevi tam anlamı ile gerçekleştirebilirsiniz. Sonrasında bezi bacak arasından geçirerek üstünü de örtün ve yan bantlarını kapatın. Bezin tam olarak tuttuğuna emin olduktan sonra üzerini giydirebilirsiniz.

Bu işlevi gerçekleştirdiğiniz esnada ağır hastaları kaldırması zor olacağı için yardım alma gereksinimiz duyabilirsiniz. Gün içinde hastanın altı en az 4 defa değiştirilmelidir. Şimdi yeni çıkan teknolojiye bakacak olursak hasta bezinin dışında ıslandığına dair belirgin çizgi mevcut bulunuyor. Buradan kontrol etme fırsatına sahipsiniz. Yatalak hasta bakımı için dikkat edilmesi gereken diğer husus ise hastaların altı değiştirildiği sırada pişik olmaması için temizliğini yapmak olacaktır.

Hastalarda pişik olmaması amaçlı hasta bezlerinin mutlaka tekstil yüzeyli olmasına dikkat edilmelidir. Hasta altı kirlendiği an değiştirmenizde hastanızın sağlığı için fayda var. Hasta insanların ciltleri normal bir insana bakarak daha hassas olarak bilinir. Gün içinde hastanızın altını havalandırmakta pişik oluşumunu önleyecektir. Hastanızın bel ölçüsüne göre bez almak da hastalarda sızma olasılığını ve sıkma olasılığını önlemek için son derece önemlidir. Gece kullanmak içinde hastalar için özel üretilen emme gücü daha kuvvetli gece hasta bezlerini kullanarak rahat etmesini sağlayabilirsiniz.

Post Your Comment Here

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla