Yatan Hasta Haftalık Bakım

Hastaya Haftalık Yapılması Gerekenler

Saç ve vücut banyoları yapılarak kişisel temizlikleri yapılmaktadır.

Yatak hasta bakımı için önemli bir yer tutan banyo ve kişisel temizlik yaptırılmalıdır. Bilinci kapalı olan hastalarda sabunlu su ile silerek tekrar duru su ile silinebilir. Fakat bilinci açık olan hastalarda saçları zamanla yağlanacağı için mutlaka yıkanmalıdır. Bunun için birinden yardım almanız gerekebilir.

Hasta bakımı bir sanat, aynı zamanda bir bilimdir. Hasta ba­kımında pratik bilgiler ve yapılacak işler ancak eğitim yoluyla öğrenilebilir. Eğitimle öğrenilmesi çok güç olan anlayış ve du­yarlık kişinin kendisine özgü yeteneklerdir ve böyle kişiler çok iyi bakıcı olabilirler. Bu yeteneklerden yoksun kişiler de gerek­li çabayı gösterdikleri takdirde başarılı olabilirler. Hastanın rahatını sağlamak ve doktoru hoşnut etmek bir bakıcının ama­cı olmalıdır. Çünkü, iyi bakılmayan hastalarda bakımsızlıktan doğabilecek ikincil hastalıklar ortaya çıkabilir.

Yatağa bağımlı hastanın bakımında 2 temel amaç vardır:

• Normal yaşam aktivitelerinin sürdürülmesine yardımcı olmak.

• Birey sağlığına kavuştuğu zaman yaşamını kısıtlayacak komplikasyonlardan korumak, diğer bir deyişle hastayı rehabilitasyon sürecine hazırlamak.

Yatağa bağımlı hastalara verilecek bakımlar 2 grupta incelenebilir:

• Günlük yapılması gereken bakım ve işlemler; göz bakımı, ağız-kulak-burun temizliği, perine bakımı, kısmi vücut temizliği, pasif egzersiz ve pozisyon değişikliği, atel ve bandaj, masaj, postural drenaj, aspirasyon ve trakeotomi bakımı, beslenme ve eliminasyonun sağlanması, yatak çarşaflarının değişimi

Haftalık yapılması gereken bakım ve işlemler; saç banyosu, vücut banyosu gibi düzenli yapılan bakımlar sayesinde hastanın psikolojisinde de düzelmelere sebebiyet verecektir yani hasta kendi iç dünyasında kendisi ile ilgilenildiğinin farkına varması onu mutlu edecektir.

  • Yatak yaralarının oluşması
  • Kas – iskelet sistemi bozulması
  • Kalp rahatsızlıkları
  • Solunum sisteminde bozulmalar
  • İdrar Problemlerinin artması
  • Psikolojik Durumunda bozulmalar

Yatağa bağımlılık, bireyin kendi gereksinimlerini karşılıya bilme ve topluma aktif karışımları için her gün bağımsızca başarabileceği ve üstlenebileceği günlük yaşam aktivitelerinin bir kısmının veya tamamının yapılamaması durumudur.

Yatağa bağımlı hasta, banyo yapma tuvalet gereksinimlerini karşılama, saç bakımı, ağız bakımı, giyinme, yemek yeme, hareket etme, güvenliğin sağlanması, kişiler arası ilişkiler kurma el becerilerini kullanabilme gibi günlük yaşam aktivitelerinin tamamını bir süre için yerine getiremeyebilir. Hastanın yatağa bağımlılığı hastalığının özelliğine ve hastanın genel durumuna göre değişir. Yatağa bağımlılık kısa yada uzun süreli olabileceği gibi sürekli de olabilir.

 

Post Your Comment Here

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla