Yatan Hasta Problemleri

Yatan Hastalarda Oluşacak Problemler

 

Yatan hastalarda zamanla yaralar ve aşınmalara meydana gelebilir. Bunları önlemek ve hastalara daha rahat yatma ortamları sunmak sizin elinizde.

Yatan hasta bakımı masaj yapılarak rahatlatmak oldukça önemli görünüyor. Yara ve ağrıların oluşmaması amacıyla masaj yaparak, arada yerini değiştirip döndürerek onu rahatlatabilirsiniz.

Eğer fırsatınız varsa hastanız için havalı yata kullanarak ona daha kaliteli yatış alanı sunabilirsiniz. Sünger yatak kullanmak onun ağrılarının artmasına ve rahatsız olmasına sebep olacaktır. yara oluşan yer varsa bunların üzerine basınç yapacak pozisyonlardan kaçının.

Gerekirse uzman bir bakım görevlisi istenerek yatan hasta bakımı için kaliteli bir ortam oluşmasını sağlayabilirsiniz. Fakat ilk olarak hasta bakımında yapmamız gereken davranış sabırlı olmak olacaktır.

Yatağa bağımlı hastalarda sürekli yatmaya bağlı olarak, özellikle kilolu (obez) hastalarda yatak yarası daha çabuk oluşur. Hareketsizliğe bağlı olarak kuvvetsizlik, sırt ağrıları, kas zayıflığı ve kemik erimesi başlayabilir. Bu hastalarda damarlarda vasodilatasyon (genişleme) olur. Kan karın içi organlarda toplanır, tansiyon düşer, Yatağa bağımlı hastalarda göğüs kafesi genişler, dolayısıyla solunum derinliği ve kanın oksijenlenmesi azalır. Uzun süre yatağa bağımlı hastalarda idrar yapmada zorluklar meydana gelebilir. Bakım yapanlar kasların gevşemesi için perine (makat ve çevresi) üzerine sıcak termofor konulabilir. Hastalığı özel diyet gerektiriyorsa ( diabet, kalp hastalığı vb.) titizlikle uygulanmalı; ilaçları düzenli ve gerektiği gibi verilmelidir.

Uzun süre yatan hastalarda depresyon, yalnızlık duygusu, kaygılarda artış veya terkedilme korkusu gelişebilir. Hastada kronik uykusuzluk vardır ve içe dönüktür.
Hastanın yalnızlık duygusunu en aza indirmek gerekir. Hastayı etrafındakilerle ilgilenebileceği bir odaya almakla dünyadan kopması önlenebilir. Hastanın odasında radyo, televizyon olmalı dış dünyadan haberdar edilmelidir. Gazete, dergi okunmalı veya kendisi okuyabiliyorsa yönlendirilmelidir.
Hastaya bakım yapılacaksa mümkün olduğu kadar aktif ve katılımcı olması sağlanmalıdır. Ağız bakımı önemlidir. Her yemekten sonra dişler fırçalanmalı, yapabiliyorsa kendisine yaptırılmalıdır. Dudaklarında kuruma varsa uygun bir nemlendirici krem sürülmelidir. Hastada anormal davranışlar fazlalaştığında psikolojik profesyonel yardım alınmalıdır.

Unutmayalım ki yatağa bağımlı olan hastalar her zaman size muhtaç olduğu için zaten kendilerini iyi hissetmezler. Bu yüzden onlara bağırmadan, sakin davranarak bakımını yapalım, onları kırmayalım.

Post Your Comment Here

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla