Yatan Hasta Psikolojisi

Yatan Hasta Psikolojisi

Yatan hasta psikolojisi için gerekli tedbirleri öğrenmek ve buna göre hareket etmek oldukça önemli bir unsurdur. Yatan hasta genel olarak ihtiyaçlarını karşılamadığı ve eli başkasına mahkum olduğu için olumsuz yönde etkilenir. Kendini işe yaramaz, hatta eziyet olarak görme gibi değişik psikolojik durumlara girme söz konusu olabilir. Bu yüzden de her an bakım yapan kişi ona kendini iyi hissettirmesi ve iyi davranması gerekebilir.

Bir zamanlar yürüyen, koşan, her işini kendi yapan insanlar hastalanıp yatağa düştüklerinde hayatlarının anlamını kaybettiği düşüncesine kapılır. Bu durumu giderebilmek için en doğru yol ise hastalara psikolojik destek almak iyi gelecektir.

“Yatan Hasta”nın hastalığı ne olursa olsun yatakta onu bekleyen ilk ve en büyük tehlike “yatak yaraları”nın açılması ve enfekte olmasıdır. Ana hastalık tedavi ile her an olumluya döndürülebilirken “yatak yaraları” bilgisizlikten, tecrubesizlikten kaynaklanan göz ardı edilmelerle “yatan hasta”yı çıkmaz bir sokağa götürebilir. Sağlık personeli ana hastalığın tedavisine odaklandığından bu konuda hasta yakınına hiçbir uyarı, bilgilendirme vb yapılmamakta, el kadar bir kağıda basılacak aşağıdaki temel bilgilerden hasta yakınları mahrum bırakılmaktadır. Hasta yakını zaten travma altındadır. Esasen, hasta tedaviye alınırken hasta yakınının da psikolojik desteğe ihtiyacı bulunmaktadır.

Alınacak küçük, basit tedbirler ve uygulamalarla, yapılacak basit bilgilendirmelerle hasta ile birlikte yakınlarının da bir girdaba girmesi önlenebilir. Hasta kaybedilmeyebilir, zaman kaybedilmeyebilir, ilaç bedelleri, malzeme bedelleri kaybedilmeyebilir, moral kaybedilmeyebilir.

Hastane ortamında kalan insanlarda bu psikoloji bozukluğu daha yüksek seviyede görülmektedir. En doğalı evinde ve sevdiklerinin yanında olması olacaktır. Ev ortamında bakım için devlet bakım hizmetlerini karşılıyor, hatta bakıcı bile görevlendiriyor. İsterseniz bu kişilerden bilgi almak ve daha iyi şekilde bakabilmek için faydalanabilirsiniz.

Yatalak hasta psikolojisini anlamak ve ona doğru davranışlarda bulunmak onun için destek olucu bir hareket olacaktır. Hastaların bakımlarını yaparken onunla doğru iletişime geçmek ve anlayabilmek ona kendini iyi hissettirecek. Kendini hiçbir zaman sıkıntı olarak görmemesi için dikkatli davranın.

Post Your Comment Here

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla