Yatan Hasta Yaraları

Yatan Hasta Yara Bakımı

Kronik yaraların yaklaşık 40%’ı bası yaralarıdır. Bu yaralar ciltte devamlı basınç oluşması sonucu oluşur. Yatağa bağımlı olan hastalarda ortaya çıkar. Yatalak hastanın özellikle de kemik çıkıntılarının bulunduğu yerlerde yani topuk, dirsek, kuyruk sokumu, kalça kemikleri ve kulakta meydana gelir. Uzun süreli veya devamlı basınç nedeni ile oluştuğu için bası yarası olarak adlandırılır. Ancak halk arasında daha çok yatak yarası olarak bilinir. Tıpdaki ismi ise; de dekübitüs veya dekübit ülseridir.

Yatan hasta yaraları dikkat edilmediği taktirde artış gösterme olasılığı bulunmaktadır. Yatak hasta yaraları kronik ünser arasında yer almaktadır. Hastada bulunan enfeksiyon ve yara boyutu ile birlikte basıncın da oldukça etkisi söz konusu oluyor. Hastalarda bulunan yaraların üzerine aşırı basınç yapılmamasına özen gösterilmelidir. Yatağa düşen hastaların yaraları bulunuyor veya sürekli oturmaktan dolayı yaralar meydana geliyorsa bu yaraları kontrol altına almak mümkün olarak gözüküyor. Bu yaralar normal bir insana bakarak daha yavaş iyileşecek olsa da bu hiç geçmeyecek anlamına gelmiyor.

Yatak hasta yaraları sürekli yatmaktan dolayı kan daha yavaş ilerleyerek, yavaş iyileşmesi söz konusu oluyor. Özellikle yatan hastalarda bir de kilo söz konusu ise bu iyileşme daha uzun sürer. Yarası olan hastalarda en az 2 saatte bir yön değişikliği yapmak hasta içinde iyi gelecektir. Yatak çarşaflarında düzgünlük oldukça önemlidir. Rahatsız edici pozisyonlardan kaçınılmalı. Bu durumda bakıcınız tarafından dengeli ve düzenli beslenmek oldukça önemlidir. Bir diğer unsur ise suyu kesinlikle içmeme gibi bir şey yapılmamalıdır. Açık yara üzerine ve derilerine hiçbir şekilde alkol, kolonya gibi maddeler sürülmemeli. Bu tahriş oluşumunu daha fazla artıracaktır. Peki, yatan hasta yaraları için ne gerekir?

Bu gibi durumlarda hasta derisi sürekli olarak kuru tutulmalı ve enfeksiyon kapmaması için temiz olması gerekir. Egzersizler yaptırarak sürekli hareket halinde olmalarını sağlamak onları gevşeterek yaralarının da daha kolay iyileşmesini sağlayacaktır.  Kan dolaşımı da bu şekilde daha kolay sağlanır ve basınç uygulanan yerler hareket etmiş olur. diğer bir unsur ise sünger yataklar yerine havalı yataklar kullanılarak rahat olmasını, basınç uygulanmamasını sağlamak olacaktır.

Post Your Comment Here

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla